We maken vanaf het Buitencentrum Sallandse Heuvelrug aan de rand van Nijverdal een mooie bos- en heidewandeling in het Nationaal Park. Het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer geeft informatie over de natuur, de geschiedenis en de geologie van dit gebied. Sinds de middeleeuwen was het vooral begroeid met heide en enkele zandverstuivingen. De heuvels zijn vanaf het eind van de negentiende eeuw voor het grootste deel bebost om de verstuiving van het zand te beteugelen. Productiebossen met naaldbomen werden aangeplant. Sinds eind twintigste eeuw is het heideareaal weer vergroot. Eerst moeten we even de drukte rondom de gebouwen en het speelbos achter ons laten. Over brede bospaden lopen we omhoog naar het uitzichtspunt op de krap 60 meter hoge Noetselerberg, waar we genieten van het weidse panorama over de uitgestrekte glooiende heidevelden. Door een halfopen bos met jeneverbesstruiken en grillig gevormde eiken dalen we af. Daar steken we het langgerekte smeltwaterdal Rietslenk over en wandelen we een flink stuk over de heuvelachtige hei, deels tussen fraai gevormde jeneverbesstruwelen. We zoeken opnieuw de beschutting van de bossen op, nu van het particuliere Landgoed De Noetselenberg. Opvallend zijn hier de lange eiken- en beukenlanen. Voor een tweede keer lopen we over een uitloper van de hei en raken aan het boerenland van de buurtschap Hexel. Door het Hexelerbos en over het Teesselinksveld bereiken we de rand van de licht glooiende Noetseleres. Langs de bosrand hebben we zicht op het open veld en de onverharde Esweg brengt ons dwars over de es naar de rand van de bebouwing. Daar duiken we al weer snel het bos in om terug te lopen naar het Buitencentrum.
Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
Reacties
Geef reactie
TT Noetsele
Rob Wolfs, 07-04-2025
Trage Tocht Noetsele is nagelopen en gecontroleerd. Geen wijzigingen in de route. De tekst is bijgewerkt en de track is opnieuw ingetekend. Met dank aan Eduard Camping.
Trage tocht Noetselerberg.
Betsie Lamers, 19-01-2025
Het was een geweldige tocht, g??n vergezichten door de mist, maar wel ijshaar!!!! Ik maak hem nog wel een keer als de heide paars is.
Mooie vergezichten
Michiel, 30-03-2024
Gisteren gelopen, prachtige wandeling met mooie vergezichten. Complimenten aan de makers.
Jeneverbesstruiken
Annemieke de Bruin, 16-09-2023
Mooie sfeervolle wandeling over de glooiende heide en het landgoed Noetselenberg. Over de heide ligt nog een enigszins paarse waas, de prachtige vergezichten baden in het zachte nazomerlicht. De jeneverbesstruwelen geven deze tocht bovendien een authentiek karakter.
Het is heerlijk stil op deze mooie zaterdag. Je komt weinig wandelaars tegen zodra je de omgeving van het Buitencentrum achter je hebt gelaten.
Kortom een geslaagde wandeldag.
Wat een rust.
Henk van Hal, 23-06-2023
Vandaag met mijn gps deze wandeling gemaakt wat een mooie omgeving bossen en hei het zit er allemaal in 98% onverhard terrein zker de moeite waard om te lopen.Een van de mooiste wandelingen in Overijsel.
Reactie op Janny
Rob Wolfs, 11-07-2022
Bedankt voor je reactie, Janny. Ik heb de tekst onder punt 5 aangepast.
wijziging
Janny Achterkamp-Renkema, 10-07-2022
Vandaag deze mooie route gelopen, op voor mijn man en mij deels bekend terrein, want gewoond in Nijverdal. Eén wijziging bij punt 5, regel 8 staat: 'Op een kruising verder rechtdoor langs de bosrand'. Daar is bos gekapt, dus het is nu: Op een kruising rechtdoor.
Schitterend
Judith Pieper, 13-09-2021
Vandaag deze schitterende en afwisselende Trage Tocht gelopen. Een absolute aanrader
Mooi pars
Anna-Alicia@gmx.de Kloss, 01-09-2021
NU is deze route mooi om te lopen. Fantastisch. En ook mooi af te korten als je 15 km te veel vind
's'
Rob Wolfs, 19-07-2021
Bedankt voor je reactie. De 's' teveel is verwijderd.
spelling Teesselinksveld
David de Wit, 14-07-2021
'Teessselinksveld' is een 's' te ver
afwisselende wandeling
Toke Stevens, 11-07-2021
Op een half bewolkte vrijdag hebben we de trage tocht Noetsele gewandeld. Vanuit de ruime parkeerplaats wandel je zo de prachtige natuur in. Het eerste half uur kwamen wij nog veel wandelaars tegen, veelal met jonge kinderen. Heel logisch, want rondom het buitencentrum zijn verschillende activiteiten te doen voor het jonge grut. Daarna werd het steeds stiller. De wandeling is uitstekend beschreven, een compliment aan de samensteller is zeker op zijn plaats. Er komen wel wat lange rechte stukken voor tijdens de wandeling, maar dat heeft ons niet gestoord. De afwisseling tussen heidevelden en bossen maken deze wandeling tot één van onze favorieten. Ook zagen regelmatig bankjes om uit te rusten mocht dat nodig zijn.
Een aanrader naar onze mening.
Mooi wandeling
Jan Bennis, 22-03-2021
Een mooie wandeling met een goede afwisseling bos en heide. De route beschrijving klopte perfect.
Geef reactie